میلگرد حرارتی

 

میلگرد حرارتی ( Thermal rebar) چیست؟

میلگردی است که جهت جلوگیری از تنش های متفرقه در بتن، کاربرد دارند.

نحوه اجرای میلگـرد حرارتیS

میلگردهای حرارتی را به صورت عمود برهم در مکانی که حدود 2 سانتی متر از سطح بالایی تیر پایین تر است، قرار می دهند.میزان افت قطر میلگرد حرارتی ساده، حدود 5 میلی متر و این میزان برای میلگرد حرارتی با مقاومت بالا، حدود 4 میلی متر می باشد. حداقل سطح مقطع میلگردهای حرارتی 1.25 در هزار سطح مقطع دال بالایی درامتداد تیرچه است که معمولا به ضخامت 5 سانتی متر می باشد و 1.75 در هزار سطح مقطع دال بالایی در جهت عمود بر امتداد تیرچه می باشد. دو میلگرد حرارتی می توانند حداکثر تا 25 سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.

میلگرد حرارتی بالایی در صورتی که در فاصله 5 سانتی متری سطح بالایی تیر قرار گیرد، به عنوان میلگرد افت حرارتی منظور می گردد.
با وجود تیرچه ها به عنوان تکیه گاه میلگردهای حرارتی، نیاز است فولاد کششی به اندازه 0.15 سطح مقطع فولاد، روی تکیه گاه اضافه گردد. این میلگردها حداقل تا فاصـله دهانـه آزاد از تکیـه گاه به طرف داخل دهانه ادامه می یابند.

علت استفاده از میلگرد حرارتی چیست؟

  1. پس از بتن ریزی، با توجه به تمایل بالای بتن در ساعات اولیه به انبساط و انقباض، جهت جلوگیری از ترک های حرارتی نیاز به وجود میلگردهای حرارتی وجود دارد. این میلگردهای حرارتی با بتن درگیر شده و مقاومت حرارتی آنها را افزایش می دهد. از انبساط و انقباض بیش از حد جلوگیری می کند و عرض ترک ها را کاهش می دهد.
  2. یکی از وظایف دیگر میلگرد حرارتی، نقش باربری در سقف های تیرچه بلوک می باشد. ازاین رو این میلگردها، تنها نقش حرارتی ایفا نمی کنند.
  3. در دال های یک جهته، که آرماتورهای خمشی آن تنها در یک جهت قرار می گیرند، برای کاهش تنش های حرارتی و جمع شدگی بتن، لازم است آرماتورهای خمشی دیگری در جهت عمود بر آنها تعبیه گردد.
  4. میلگردهای حرارتی را به صورت عمود برهم در مکانی که حدود 2 سانتی متر از سطح بالایی تیر پایین تر است، قرار می دهند.میزان افت قطر میلگرد حرارتی ساده، حدود 5 میلی متر و این میزان برای میلگرد حرارتی با مقاومت بالا، حدود 4 میلی متر می باشد. دو میلگرد حرارتی می توانند حداکثر تا 25 سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.میلگرد حرارتی بالایی در صورتی که در فاصله 5 سانتی متری سطح بالایی تیر قرار گیرد، به عنوان میلگرد افت حرارتی منظور می گردد.
  5. در صورت عدم استفاده از میلگردهای حرارتی به عنوان عامل مقاوم و وقوع ترک، به هنگام زلزله، یکپارچکی دیافراگم سقف از بین رفته و اثرات مخرب زیادی در پی خواهد داشت.

پس بنابراین نوع میلگرد حرارتی غالباً به منظور افزایش مقاومت و کاهش ترک خوردگی بتن موجود در سقف تیرچه ها می باشد. پس تصوراتی که میلگرد حرارتی به منظور جلوگیری از آتش سوزی یا افتادن یونولییت ها بوده و یا باعث مقاومت فشاری، کششی و پیچشی بتن می شود، نادرست است.

قیمت میلگـرد حرارتی سقف

قیمت میلگـرد حرارتی سقف بسته به سایز و کیفیت متفاوت خواهد بود. میلگردهای حرارتی، میلگردهایی هستند که معمولا در سایز 6، 6.5 یا 8 هستند. از این میلگردها برای افزایش امنیت تیرچه و در مدل شبکه و عمود بر تیرچه ها است. این میلگرد ها به منظور مقابله با تغییرات که حرارت عامل ایجاد آن ها است یا جمع شدن بتن و مانع از ترک خوردن بتن می شود.
برای اطلاع از قیمت روزانه میلگرد حرارتی سقف، به جداول سایت فروشگاهی شهر آهن مراجعه نمایید. این نوع میلگرد ها در کنار انواع آهن آلات در سایت های فروش آهن خرید و فروش می شوند.

برای اطلاع از 

نمره میلگرد حرارتی

,

محاسبه میلگرد حرارتی

,

قطر میلگرد حرارتی

,

میلگرد حرارتی قیمت

,

نقش میلگرد حرارتی

,

میلگرد حرارتی قیمت

,

میلگرد حرارتی در سقف تیرچه بلوک

,

قیمت میلگرد حرارتی سقف

 و قیمت میلگرد به فروشگاه آنلاین آهن مراجعه نمایید.

کاربرد میلگرد در ساختمان

کاربرد میلگرد در ساختمان
کابرد میلگرد به ستون‌های ساختمان محدود نمی‌شود و در ساختمان از میلگرد استفاده‌های متفاوتی می‌کنند. برای افزایش مقاومت کششی بتن از میلگرد راستا یا سیتکا استفاده می‌کنند که یک شاخه با دو انتهای برجسته است و نسبت به طول میلگرد  ۹۰درجه زاویه دارد. ساخت خاموت و رکابی (خاموت با انتهای باز) یکی دیگر از کاربردهای میلگرد است که برای مهار نیروهای برشی از آن استفاده می‌شود که در مقاله‌ای به طور کامل‌تر به آن پرداخته‌ایم. برای تقویت مقاومت خاموت در برابر نیروهای برشی و اتصال کامل آن به میلگردهای طولی، از سنجاقی استفاده می‌کنند که یک میلگرد کوتاه است و بین خاموت و میلگرد طولی قلاب می‌شود. در بتن ریزی کف و ایجاد فوندانسیون، برای قراردادن شبکه‌های کنار هم از خرک برای تنظیم فاصله استفاده می‌شود که به سبب ساختارش، شبکه‌ها را در فاصله‌ای نسبت به هم ثابت می‌کند. از ادکا هم برای ایجاد تحمل در برابر کشش و برش در تیرهای یک‌سره استفاده می‌شود.


میلگردها را چگونه دسته‌بندی می‌کنند؟
در کشورهای مختلف، از روش‌های متفاوتی برای تولید میلگرد استفاده می‌کنند که بر اساس شرایط آب و هوایی، خاک و میزان زلزله‌خیزی همان کشور تعیین می‌شود. مثلا در ژاپن به سبب زلزله‌خیزی زیاد، از استاندارد JIS و روش آلیاژی استفاده می‌کنند؛ چراکه در این کشور نیاز است تا ساختمان‌ها استحکام بیشتری داشته باشند. اما در کشورهای اروپایی که مساله‌ی زلزله مطرح نیست، از استاندارد DIN و روش ترمکس برای تولید فولاد استفاده می‌شود. در ایران، استانداردهای ساخت فولاد به سبب شرایط متنوع زیست محیطی ایران، ترکیبی از تمام استانداردهای مطرح جهانی است.

اگر بخواهیم به طور ساده روش‌های ساخت میلگرد را توضیح دهیم، این‌طور می‌توان گفت که در روش آلیاژسازی، فولاد پس از تبدیل به میلگرد در دمای محیط قرار گرفته و به تدریج خنک می‌شود. با استفاده از این روش، تمامی شاخه‌ی میلگرد، از سطح بیرونی گرفته تا مرکز آن دارای خواص مکانیکی و ترکیبی یکسان خواهد بود. اما در روش ترمکس میلگرد پس از شکل‌گیری، از لوله آب عبور می‌کند و سطح بیرونی میلگرد به سرعت خنک می‌شود. در این حالت بخش بیرونی میلگرد مقاومت بیشتری از قسمت مرکزی خواهد داشت. میلگردهای ترمکسی برای مناطق زلزله‌خیز مناسب نیستند، اما قیمت تمام‌شده‌ی کمتری نسبت به میلگردهای آلیاژی دارند.

حرف N به معنای این است که میلگرد از فولاد تازه ساخته شده و حرف W به معنای این است که از فولاد ریخته‌گری‌شده استفاده شده است.
میلگرد‌های فولادی عموما طی فرآیند «نورد گرم» و با استفاده از فولاد تازه ساخته می‌شوند. منظور از نورد گرم این است که شمش فولاد طی چند مرحله از میان غلتک‌ها عبور می‌کند و شکل داده می‌شود. پس از رسیدن به شکل نهایی هم در اندازه‌ی مورد نیاز برش داده می‌شود. در برخی موارد، از فولاد کارکرده هم استفاده ‌می‌کنند که این نوع میلگرد‌ها کیفیتی پایین‌تر و قیمتی کمتر دارند. این میلگردها با روش پرس یا کشش ضایعات بازیافتی ساخته می‌شوند و رنگ سیاه میلگرد‌های اصلی را ندارند؛ بلکه با رنگی مایل به سرخ قابل تشخیص هستند.

طبق استاندارد انجمن مواد امریکا (ASTM) هر نوعی از فولاد باید به وسیله‌ی المان‌های خاصی شناسایی شوند. به عنوان مثال حرف N به معنای این است که میلگرد از فولاد تازه ساخته شده و حرف W به معنای این است که از فولاد ریخته‌گری‌شده استفاده شده است.

قیمت انواع میلگرد را اینجا بخوانید

شناسه‌ی درجه‌ی میلگرد هم در سیستم اندازه‌گیری انگلیسی می‌تواند عددی بین ۶۰ یا ۷۵ و در سیستم اندازه‌گیری متریک می‌تواند ۴۲۰ یا ۵۲۰ باشد. این شناسه بیان‌گر استحکام تسلیم است. استحکام تسلیم به مقدار تنشی گفته می‌شود که باعث ایجاد تغییر فرم پلاستیک محسوس شود و مقدار آن تا حد زیادی از طریق اندازه‌گیری‌های تجربی مشخص می‌شود. اصطلاح تغییر فرم پلاستیک، به نوع خم شدن اشاره دارد که تا حدی از خود مقاومت نشان می‌دهد و به سیاق اجسامی همچون چوب به صورت ناگهانی نمی‌شکند.

لوله های فولادی یا لوله های سیاه

لوله های سیاه که به لوله های فولادی نیز معروف هستند ، برای انتقال آب و گاز طبیعی از منبع آنها به کاربر نهایی استفاده می شود.

همچنین برای سیستم‌های آتش‌نشانی به دلیل مقاومت بالای آن در برابر گرما مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انتقال آب به مبدل‌های حرارتی نیز از لوله‌های سیاه استفاده می‌کنند. معمولا با جوشکاری و یا با استفاده از کوپلینگ های مکانیکی این لوله ها به هم متصل می‌شوند.

اگرچه به طور عمده این لوله ها برای خطوط گاز استفاده می شوند ، از لوله سیاه برای اتصال تجهیزات به خطوط تأمین آن نیز استفاده می شود. لوله های سیاه در زهکشی ها و لوله های گاز طبیعی استفاده می شوند. به جز حمل آب آشامیدنی ، حتی می توان به جای لوله های گالوانیزه در پروژه های مختلف نیز از آن استفاده کرد.

لوله گالوانیزه یک لوله فولادی است که با روی پوشیده شده‌است. روی طول عمر لوله‌ها را افزایش داده  و باعث می‌شود که مقاومت در برابر خوردگی و رسوبات معدنی مقاومت بیشتری داشته باشند. لوله های گالوانیزه که در خطوط تامین آب مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای بیش از ۳۰ سال در خانه‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌است.

آهن رویال : گذرگاهی امن و مطمئن

لوله های گالوانیزه در خطوط گاز قابل استفاده نیست زیرا روی (Zn) با شروع به پوسته پوسته شدن ، خط را مسدود می کند ، اما کاربردهای دیگری نیز دارد. همچنین می تواند برای نرده های در فضای باز ، داربست ، حصار ، لوله کشی فاضلاب و آبیاری مزرعه مورد استفاده قرار می گیرد و برای پروژه های بزرگ ساختمانی با عمری حدود ۴۰ ساله مناسب است.

اگر چه روی که سطح لوله گالوانیزه را پوشش میدهد، می‌تواند از خوردگی جلوگیری کند، اما سریع‌تر از لوله‌های مسی یا PVC از بین میرود. علاوه بر این، شامل سرب است که می‌تواند مضر باشد. همچنین گران‌تر از لوله سیاه است.  و پوسته‌پوسته شدن روی در لوله‌های گالوانیزه می‌تواند باعث ترکیدن تدریجی لوله‌ها شود.

در حالی که در حال حاضر لوله‌های ایمن‌تر و قوی‌تر از جنس فولاد ساخته شده‌اند، لوله‌های سیاه و لوله‌های گالوانیزه هنوز بسیار محبوب هستند و در خانه‌ها و ساختمان‌ها به کار می‌روند.

نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که از آن‌ها مطابق با مشخصات پروژه استفاده کنید و تنها از یک نوع لوله برای انتقال آب و گاز به خانه‌های خود استفاده کنید. توصیه نمی‌شود که دو نوع لوله را ترکیب کنید.

تجهیزات آهنی و قیمت آنها

تجهیزات آهنی

اکثر تجهیزات ساختمان سازی از آهن ساخته می شوند، لوله مانیسمان و لوله درزدار فوق العاده مقاوم است عمدتا برای ساخت لوله های حرارتی استفاده می شود. لوله مانیسمان صاف و بدون هیچ جوشی ساخته می شود، معمولا در صنعت، پالایشگاه ها، حفاری نفت و گاز، حمل مواد نفت و گازی و ... استفاده می شود. چنین نوع لوله ای در بسیاری از زمینه ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگرد از دیگر تجهیزات آهنی است که به عنوان تقویت کننده بتن در سازه ها اعمال می گردد، بتن بدون حضور میلگرد دربرابر هرگونه ضربه و تنشی آسیب پذیر و شکننده است این مسئله قدرت و استحکام بتن را زیر سوال نمی برد اما این که بتن در مقابل کشش انعطاف پذیر نیست مسئله ای غیر قابل انکار است. طبق تجربه مهندسان به شما توصیه می کنیم که از میلگرد آجدار در پروژه خود استفاده کنید.

قیمت آهن

هنگام خرید آهن آلات به نکته ای که باید دقت کنید این است که از مرکزی خریداری کنید اطمینان داشته باشید که به شما محصولی با کیفیت بالا ارائه میدهد.

اگر قصد خرید دارید و می خواهید به مرکز فروش معتبری دسترسی داشته باشید تا روزانه به شما قیمت آهن آلات را اعلام نماید میتوانید اینجا کلیک کنید.

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد